X
تبلیغات
رایتل
دخانیات و کاهش شنوایی  چاپ
تاریخ : پنج‌شنبه 15 مهر‌ماه سال 1389

یک متخصص گوش و حلق و بینی با هشدار به کسانی که سیگار مصرف می کنند، گفت: استعمال دخانیات ضعف شنوایی را به همراه دارد.

یک متخصص گوش و حلق و بینی با هشدار به کسانی که سیگار مصرف می کنند، گفت: استعمال دخانیات ضعف شنوایی را به همراه دارد.

دکتر محمد ممقانی نیا در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، با بیان اینکه مصرف سیگار باعث اختلال در روند خون رسانی می شود.

اظهار داشت: همین عامل به مرور زمان آسیب های جبران ناپذیری را به حس شنوایی وارد می کند.

وی در عین حال به دیگر عارضه مصرف دخانیات اشاره کرد و افزود: استعمال سیگار در افراد میان سال باعث ضعف حافظه و فراموشی می شود.

این متخصص شنوایی با اظهار اینکه گوش میانی افراد سیگاری در دریافت فرکانس های صوتی بالا آسیب می بیند، گفت: این در حالی است که دیگر افراد با قرار گرفتن در محیط های پرسر و صدا آسیب کمتری را دریافت می کنند.

دکتر ممقانی نیا که از پژوهشگران علوم پزشکی محسوب می شود در پاسخ به سوال خبرنگار ایسکانیوز مبنی بر اینکه اندام آسیب دیده (گوش) در افراد سیگاری قابل درمان است یا نه، گفت: برخلاف خیلی دیگر از اعضا و اندام بدن، آسیب دیدگی قدرت شنوایی ترمیم پذیر نیست.

وی در پایان اظهار داشت: در تازه ترین پژوهش های انجام شده استعمال دخانیات ضعف حافظه و کاهش استدلال کلامی را به همراه دارد، به طوری که طی یک تحقیق که بر روی ۵ هزار فرد میان سال صورت گرفت، ضعف حافظه در افراد میان سال زمینه ساز بروز فراموشی و زوال عقل در سنین بالاتر است.

iscanews