X
تبلیغات
رایتل
افزایش اعتماد به نفس  چاپ
تاریخ : دوشنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1389

به نظر شما اعتماد به نفس چیست؟ چرا می گویند فلانی اعتماد به نفس ضعیفی دارد یا فلانی اعتماد به نفس ندارد؟ اعتماد به نفس چه نقشی در زندگی انسان ها دارد و چگونه می توان آن را تقویت کرد تا بتواند در مراحل مختلف زندگی به انسان کمک کند.
به قول خیلی ها اعتماد به نفس نوعی خودباوری است، نوعی قبول داشتن خود و تکیه بر توانایی ها و استعدادهای خود داشتن و آنها را باور داشتن است. در واقع یکی از عوامل موثر در پیشرفت و تکامل زندگی بشر داشتن اعتماد به نفس است

به نظر شما اعتماد به نفس چیست؟ چرا می گویند فلانی اعتماد به نفس ضعیفی دارد یا فلانی اعتماد به نفس ندارد؟ اعتماد به نفس چه نقشی در زندگی انسان ها دارد و چگونه می توان آن را تقویت کرد تا بتواند در مراحل مختلف زندگی به انسان کمک کند.
به قول خیلی ها اعتماد به نفس نوعی خودباوری است، نوعی قبول داشتن خود و تکیه بر توانایی ها و استعدادهای خود داشتن و آنها را باور داشتن است. در واقع یکی از عوامل موثر در پیشرفت و تکامل زندگی بشر داشتن اعتماد به نفس است. بعضی ها معتقدند که نیروی درونی و اعتماد به نفس شخص را قوی و نیرومند می سازد و اگر این نیروی درونی متزلزل شود به یک باره قوای درونی و بدنی فرد فرو می ریزد.
● روش هایی برای افزایش اعتماد به نفس
۱) فهرستی از توانایی های خود تهیه کنید؛ باید لیستی از نقاط قوت و مثبت خود تهیه کنید و هر روز برای خود بازخوانی کنید. مثلاً من می توانم در زندگی برنامه ریزی خوبی داشته باشم یا من در زمینه های هنر، ورزش، درک و فهم و... توانایی های بسیاری دارم و از خود به نیکی یاد کنید.
۲) با بدن خود خوب رفتار کنید؛ همیشه مراقب بدن خود باشید و از آن به خوبی نگهداری کنید و آن را هدیه یی از جانب پروردگار بدانید. رژیم غذایی خوبی داشته باشید. لباس سبک و نرم و راحت بپوشید. کفش راحت به پا کنید هر روز حمام کنید. از سیگار و مشروبات الکلی دوری کنید. کوه پیمایی و پیاده روی را فراموش نکنید.
۳) خودتان را تشویق کنید؛ هر وقت کار خوبی انجام دادید خود را مورد تشویق و تحسین قرار دهید و به خود آفرین بگویید و خود را با انجام کارهایی که دوست دارید یا غذاهای مورد علاقه تان مورد تشویق قرار دهید.
۴) همیشه لبخند بر لب داشته باشید؛ تبسم و لبخند آرامش عضلات را به همراه دارد و بسیاری از مشکلات را حل می کند. اولین نماد درونی اعتماد به نفس رضایت خاطر است. تبسم و لبخند، رضایت خاطر به همراه دارد.
۵) تنفس عمیق را تجربه کنید؛ وقتی شما دم یا بازدم عمیقی دارید، اکسیژن بیشتری به مغز خود می رسانید و این باعث کارایی بیشتر مغز می شود و چاره جویی و تدبیر و خلاقیت را به همراه دارد.
۶) همیشه قدرشناس زحمات دیگران باشید؛ تشکر از دیگران نوعی تشکر از خود است وقتی از دیگران تشکر می کنید هم شخص می فهمد و هم شما شخص متشخص و فهمیده یی معرفی می شوید و هم احساس خوبی پیدا می کنید و آنها نیز به شما احترام متقابل می گذارند. یادمان باشد باید در همه حال شکرگزار باشیم.
۷) درباره اعتماد به نفس فکر کنید؛ تفکر باعث جذب می شود. اصولاً افراد دارای جذب مغناطیسی هستند، در مورد هر چیزی که فکر می کنید تابش های ذهن شما با خاصیت جذب مغناطیسی به دنبال جذب آن ذهنیت هستند. وقتی به اعتماد به نفس فکر می کنید آن را به شکل عالی در خود خواهید دید.
۸) عبارات تاکیدی مثبت را تکرار کنید؛ هیچ چیز به اندازه تکرار و تلقین و عبارت های تاکیدی موثر نمی تواند ضمیر ناخودآگاه شما را تحت تاثیر قرار دهد. انرژی یک عبارت تاکیدی تا حدی است که به یک باره نیروی نهفته و پنهان مشخصی را بیدار می کند. هر واژه انرژی خاص خود را دارد و تاثیرپذیری افراد مختلف از یک انرژی واحد متفاوت است. عبارات تاکیدی انرژی زیادی دارند پس از این عبارت زیاد استفاده کرده و برای خود تکرار کنید. مثل «اعتماد به نفس من عالی است». «من اشرف مخلوقاتم».
۹) خوب بخوابید؛ خوب خوابیدن یعنی افزایش عمق تنفس هنگام خواب. یعنی آرامش، یعنی شارژ عصبی و مغناطیسی ذهن و همه اینها یعنی انرژی دوباره، ضربه پذیری کمتر و عزت نفس بیشتر.
۱۰) سعی کنید همه را ببخشید؛ روح و فکر خود را آزاد کنید. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، روحی بزرگ و غنی و آزاد در اختیار دارند. یکی از عواملی که وابستگی ذهنی و عاطفی به دنبال دارد نبخشیدن دیگران است. به علت وجود نفرت در دل و روح خود را اسیر کرده اند.
۱۱) کتاب های سودمند و الهام بخش بخوانید؛ کتاب های الهام بخش در حقیقت اندیشه و احساس نویسندگان موفقی است که در پیش شما حضور دارند. مطالعه کتب الهام بخش شبیه ملاقات و مباشرت با افراد موفق است. وقتی با افراد موفق نشست و برخاست کنید در حقیقت حس اعتماد به نفس در شما به وجود می آید گویی این حس مسری است.بنابراین کتبی مطالعه کنید که به شما ایده و شهامت عمل می دهند.
۱۲) به وضعیت ظاهری خود اهمیت دهید؛ افرادی که به وضعیت ظاهری خود می رسند لباس های مرتب و اتو کرده می پوشند در واقع احساس شایستگی می کنند و سطح توقع شان از خودشان بالا می رود. یادتان باشد که سادگی و مرتب بودن همیشه متانت منش شما را تداعی می کند.
۱۳) به دیگران احترام بگذارید؛ احترام به دیگران همانند تحسین نکات مثبت به شما بازمی گردد. اگر فردی مانند شما باشد احترام گذاشتن به او کاری دشوار نیست مهم این است که انسانی متفاوت از شما باشد. همیشه پاسخ احترام، احترام است و بهترین روش برای مقابله با بی احترامی، بی اعتنایی است که آسیبی نیز به شخصیت شما وارد نمی کند.
۱۴) خود را به دیگران معرفی کنید؛ یکی از ویژگی های شاخص افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند این است که در اولین برخورد با افراد خود را معرفی می کنند. شما نیز سعی کنید در برخورد با افرادی که شما را نمی شناسند ابتدا خود را معرفی کنید.
۱۵) سرعت راه رفتن خود را ۲۵ درصد افزایش دهید؛ فرم راه رفتن تا حدودی نمایانگر اعتماد به نفس افراد است. کسانی که اعتماد به نفس ندارند بسیار آرام و شل حرکت می کنند و تا حدی پای خود را بر زمین می کشند که این کار باعث جلب توجه دیگران می شود و این از احساس ناتوانی و شکست خوردگی ناشی می شود. هنگام راه رفتن پا را از زمین بلند کنید و تند راه بروید.
۱۶) تبریک و تسلیت بگویید، هدیه بدهید؛ از هر فرصتی استفاده کنید تا چیزی را تحسین کنید، موردی را تبریک بگویید، به مناسبتی هدیه بدهید و حتی در مواقع لزوم تسلیت بگویید خصوصاً تسلیت را حتماً بگویید، بار احترام و عاطفه یی که تسلیت به همراه دارد به هیچ عنوان در تبریک وجود ندارد.در تبریک گفتن شیوه نوشتاری بسیار موثر است و در تسلیت شیوه گفتاری و حضوری.
۱۷) ارتباط خود را با خدا محکم تر و قوی تر کنید؛ شاید اولین و مهم ترین عامل در کسب اعتماد به نفس توکل به خدا است. هر چه ارتباط شما با آن نیروی عظیم و آن خرد لایتناهی و قدرت بی پایان بیشتر و بیشتر شود اعتماد به نفس بیشتر در خود تجربه می کنید و هر چه ارتباط شما با خدا محدودتر شود ترس و اضطراب بیشتری بر شما چیره می شود.ترس ضداعتماد به نفس است، ارتباط با خدا به شما نیرو و توان می دهد. باید از یک منبع عظیم و سرشار از انرژی یعنی آفریننده خود الهام بگیرید.
مهرداد محمودی