X
تبلیغات
زولا
آشنایی با برخی علائم آشفتگی روانی در کودکان  چاپ
تاریخ : شنبه 19 آذر‌ماه سال 1390

کودکان نیز همچون بزرگسالان دچار آشفتگی‌های روانی _ رفتاری می‌شوند و این مسئله باعث تحقیقات و مطالعات دامنه‌داری در زمینه انواع این آشفتگی‌ها و تفاوت آنها با آشفتگیهای رفتاری _ روانی بزرگسالان و همچنین شیوه‌های درمانی این آشفتگیها شده است.

، از آن جا که دوران کودکی یکی از تاثیرگذارترین و حساس ترین مراحل زندگی است، توجه به بهداشت روان در این مرحله نیز بسیار حیاتی و با اهمیت است

کودکان نیز همچون بزرگسالان دچار آشفتگی‌های روانی _ رفتاری می‌شوند و این مسئله باعث تحقیقات و مطالعات دامنه‌داری در زمینه انواع این آشفتگی‌ها و تفاوت آنها با آشفتگیهای رفتاری _ روانی بزرگسالان و همچنین شیوه‌های درمانی این آشفتگیها شده است.

، از آن جا که دوران کودکی یکی از تاثیرگذارترین و حساس ترین مراحل زندگی است، توجه به بهداشت روان در این مرحله نیز بسیار حیاتی و با اهمیت است. زیرا شناسایی ورفع مشکلات رفتاری و شخصیتی در سنین پایین کمک بسیار بزرگی در شکل گیری شخصیت سالم افراد در بزرگسالی محسوب می شود.

این در حالی است که طبق تحقیقات بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان و نوجوانان به نوعی از مشکلات رفتاری و روانی رنج می برند.

متخصصان روانشناسی اطفال برای کمک به کودکانی که اختلالات روانی در آنها اغلب تشخیص داده نمی شود، فهرستی از ۱۱ نشانه هشدار دهنده جدید را برای والدین و سایر افراد در جامعه منتشر کرده اند که امکان تشخیص آسان تر این اختلالات را فراهم می سازد.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، از بین این نشانه ها می توان به احساس غمگینی و درون گرایی و کم حرف شدن به مدت دو هفته یا بیشتر اشاره کرد که علامت افسردگی است وهمچنین احساس ترس و نگرانی که در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند و علامت اضطراب است.
متخصصان مرکز پزشکی مایوکلینیک تاکید کرده اند که این فهرست در واقع به کاهش شکاف بین کودکان مبتلا به اختلالات و کودکانی که واقعا تحت درمان قرار می گیرند، کمک خواهد کرد.
این متخصصان خاطرنشان کردند: از آمارهای ثبت شده چنین برمی آید که از هر ۴ کودک مبتلا به اختلالات روانی سه کودک از جمله آنهایی که به اختلال نقص توجه ناشی از بیش فعالی (ADHD)، اختلال دو قطبی و اختلالات تغذیه ای مبتلا هستند، بیماریشان تشخیص داده نمی شود و مراقبت های پزشکی مورد نیازشان را دریافت نمی کنند.
به این ترتیب با در اختیار داشتن این فهرست، والدینی که متوجه هر یک از این علایم در فرزندان خود می شوند موظف هستند کودک خود را نزد یک متخصص روانپزشکی اطفال ببرند و هر چه زودتر برای درمان، اقدام نمایند.
دکتر پیتراس.جنسن. استاد روانپزشکی در مرکز تخصصی مایوکلینیک در این باره تصریح کرد: شناسایی یک اختلال روانی در سالهای نخست زندگی امکان درمان زودتر را فراهم ساخته و در نتیجه موجب می شود که نتایج درمان، موثرتر شود.
این ۱۱ نشانه هشداردهنده که فهرست آن ها در مجله اطفال منتشر شده عبارتند از:
ـ احساس غمگینی خیلی زیاد و درون گرایی و کم حرفی به مدت دو هفته یا بیشتر .
ـ تلاش جدی برای آسیب رساندن به خود یا اقدام به خودکشی و یا برنامه ریزی برای این اقدام.
ـ بروز ناگهانی ترس بدون دلیل که گاهی با تند شدن ضربان قلب یا سریع شدن تنفس همراه است.
ـ شرکت در درگیری ها و زد و خوردهای متعدد با استفاده از اسلحه یا گرایش به زدن آسیب جدی و خطرناک به دیگران .
ـ رفتارهای شدید، تند و غیرقابل کنترل که به خود کودک یا دیگران آسیب برساند.
ـ نخوردن غذا یا پرت کردن آن و یا مصرف زیاد ملین ها با هدف کاهش وزن .
ـ نگرانی ها و ترس های شدید که فعالیت های روزانه را مختل کند .
ـ دشواری شدید در تمرکز یا بروز بی قراری که ممکن است کودک را به خطر بیندازد و یا روی بازده تحصیلی او تاثیر منفی بگذارد.
ـ گرایش به مصرف دارو یا الکل.
ـ نوسانات خلقی شدید که موجب بروز مشکلات در روابط شود .
ـ تغییرات فاحش و شدید در رفتار یا شخصیت کودک .
با مشاهده هر یک از این علائم و نشانه ها والدین باید برای تشخیص صحیح اختلال روانی هر چه زودتر به متخصص مراقبت های بهداشتی کودکان مراجعه نمایند چون هرگونه اهمال و بی توجهی عواقب شدید و جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

همچنین توجه نمایید که جدای از علائم کلاس بندی شده بالا موارد زیر نیز می تواند در تشخیص حالت روحی کودک به شما کمک کند : تغییرات خلق‌وخو، پرخاشگری، ناخن‌جویدن، خواب کم و نامناسب، پریدن از خواب، ترس، اضطراب، کسل بودن، دروغ ‌گفتن زیاد، وابستگی، گوشه‌گیری، عدم قدرت بر گرفتن حق خود، رفتارهای ناشایست و پیدا کردن لکنت‌زبان از علائم اختلالات روانی در کودکان به شمار می‌رود. 

 سایت پزشکان بدون مرز