X
تبلیغات
رایتل
تار و پود زندگی  چاپ
تاریخ : چهارشنبه 31 فروردین‌ماه سال 1390

طراحان خوشبختی
زندگی زوجین مانند یک بازی است که مهره های آن دایم در حال جابه جایی هستند. در بهترین حالت آن دو نفر مانند چراغ مه شکن هستند و راه یکدیگر را روشن می کنند. همچنین نقاط ضعف همراه را آشکار می کنند که سبب رشد دو طرف و پایداری علاقه می شود، اما این تعادل را چگونه می توان حفظ کرد؟ خیلی ساده و با رعایت قواعد بازی می توان این کار را انجام داد

طراحان خوشبختی
زندگی زوجین مانند یک بازی است که مهره های آن دایم در حال جابه جایی هستند. در بهترین حالت آن دو نفر مانند چراغ مه شکن هستند و راه یکدیگر را روشن می کنند. همچنین نقاط ضعف همراه را آشکار می کنند که سبب رشد دو طرف و پایداری علاقه می شود، اما این تعادل را چگونه می توان حفظ کرد؟ خیلی ساده و با رعایت قواعد بازی می توان این کار را انجام داد.
● مهم ترین قواعد دوست داشتن
هنگام صحبت با همسر خود توجه داشته باشید که زمان و مکان صحیحی را انتخاب کرده اید. نباید با طعنه و یا خشونت صحبت کرد. احساسات خود را هنگام گفت وگوهای منطقی زیاد به بازی نگیرید، از گله و شکایت کردن بپرهیزید، به یک توافق برسید. تشویق و تحسین در زندگی های موفق نقش بسیار مهمی برعهده دارد.
▪ در زیر ۹ قاعده آمده است تا کی و چگونه ... آن ها را به کار گیریم
- خود را دوست بدارید
- من مسوولم
- به خود وقت بدهید
- بر ترس های خود چیره شویم
- واژه های درست بسیارند
- منصف باشیم
- با هم تغییر کنیم
- ارتباطی تازه و شاداب
- پا به پای آرامش
خود را دوست بدارید
کسی که اعتماد کافی به خود ندارد، نمی تواند از احساسات طرف مقابل به درستی قدرشناسی کند. به این ترتیب موفق می شوید: دست از کار کردن مانند سیندرلا برداری. این در صورتی است که خود را به درستی ارزیابی نکرده باشید. برنامه خود را تغییر دهید. شعارتان این باشد، بهترین چیزها برای خودم! برای خود چیز تازه ای بخرید، به سینما بروید. کسی که با خودخواهی به برآورده کردن خواسته ها و اهداف خود بیندیشد، نتیجه عکس آن را می گیرید. علاقه به خود در اثر ارتباط عاطفی و روحی با همسر به دست می آید، نه در حل کردن مشکلات به تنهایی.
● من مسوولم
هر کس طراح خوشبختی خود است. به این ترتیب موفق می شوید؛ اگر فکر می کنید خوشبختی در دوستی خود به خود به وجود می آید، در اشتباه هستید، علاقه هم مانند یک غذای لذیذ باید درست شود. فعال شوید! دوستی ایده آل محصولی از عقاید، اهداف و همکاری است. باید سوال زیر را برای خود مطرح و آن را حل کنید. آیا اصلا به زندگی زناشویی علاقه ای دارید؟ همسر شما باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ در کجا می توانید او را بیابید؟ و هنگامی که او را یافتید باید بین واقعیت و تصورات خود تعادلی برقرار کنید.
● به خود وقت بدهید
زن و شوهر باید با صرف وقت و صبر زیاد، نخ های زندگی خود را به هم گره بزنند. به این ترتیب موفق می شوید: زندگی زناشویی خود را خانه ای ببینید که باید آن را بسازید و عشق یکی از مصالح اصلی آن است. برای این که ساختمان محکم ساخته شود، باید پایه های محکمی برای آن بریزید. شما باید برای کشیدن نقشه و پیاده کردن آن در ساختن این خانه آرامش و زمان زیادی صرف کنید. این موضوع در ارتباط دو نفر هم صدق می کند. اگر شما برای رسیدن به علاقه ای عمیق، عجله به خرج دهید، در خاتمه چیزی به دست خواهید آورد که فقط شبیه یک ارتباط است. اما معلوم نیست که این ارتباط در مواقع بحرانی هم دوام پیدا کند، بنابراین در بیان نظرات خود و پذیرفتن نیازهای طرف مقابل، رک و صریح باشید.
● بر ترس های خود چیره شوید
آیا گمان می کنید که رشد، تکامل و سرزندگی در دراز مدت جایی در زندگی زناشویی شما نخواهد داشت؟ دوستی واقعی، رد و بدل کردن دایمی افکار است. به این ترتیب موفق می شوید: فهرستی از مسایل مهم تهیه کنید. ترس های خود را بشناسید. شما در کجا جلو خود و همسر خود را می گیرید و مانع پیشرفت رابطه می شوید؟ چه چیزی موجب رنجیدگی شما می شود؟ در چه مواردی می توانید با گذشت باشید؟ با همسر خود صحبت کنید که چگونه می توان با موانعی که در ارتباط شما وجود دارد، مبارزه کرد؟
● واژه های درست بسیارند
لحن صحبت در یک ارتباط زناشویی نقش مهمی دارد. پس از سپری شدن دوران اولیه زندگی، باید با همسر خود گفت وگوهای زیادی داشته باشید تا بتوانید یکدیگر را بهتر درک کنید. هنگام صحبت با همسر خود توجه داشته باشید که زمان و مکان صحیحی را انتخاب کرده اید. نباید با طعنه و با خشونت صحبت کرد. احساسات خود را هنگام گفت وگوهای منطقی زیاد به بازی نگیرید. از گله کردن بپرهیزید. به یک توافق برسید. تشویق و تحسین در زندگی های موفق نقش بسیار مهمی برعهده دارند. برای هر انتقاد باید ۵ نکته مثبت را هم در نظر بگیرید.
● منصف باشیم
آیا شما در بن بستی قرار دارید و نمی دانید چگونه باید از آن خارج شوید؟ همواره در زندگی زناشویی وضعیت هایی وجود دارند که با توافق دو طرفه، هیچ کس احساس مغبون شدن نمی کند. به این ترتیب موفق می شوید: اولین قدم، قبول داشتن همسر است. بعد باید نتیجه مورد نظر خود را تعیین کنید. همواره در تمام مسایل توافقی وجود دارد که هر دو طرف را راضی کند.
● با هم تغییر کنیم
هیچ چیز ثابت نیست. در زندگی زناشویی تغییرات غیرقابل اجتناب هستند. تغییر شغل و تولد فرزند، مسایلی هستند که زن و شوهر باید با هم بر آن غلبه کنند.
زندگی زناشویی خود را خانه ای ببینید که باید آن را بسازید و عشق یکی از مصالح اصلی آن است. برای این که ساختمان محکم ساخته شود، باید پایه های محکمی برای آن بریزید. برای کشیدن نقشه و پیاده کردن آن در ساختن این خانه آرامش و زمان زیادی صرف کنید. به این ترتیب موفق می شوید: انعطاف پذیری علاوه بر این که یکی از پایه های مهم زندگی است، یکی از مهمترین خصوصیات افرادی است که بر خورد بهتری در حل مشکلات دارند. پذیرفتن تغییرات با انعطاف پذیری یعنی وداع با چیزهایی که در گذشته وجود داشته است، تغییرات همواره موجب، تغییر روند بازی می شود. حال باید رفتاری جدید در پیش گرفت.
▪ تغییرات سه مرحله دارد:
۱) هنوز همه چیز آشناست و هرکس می داند چه باید بکند.
۲) چیزهای آشنا شروع به از بین رفتن می کند و حال باید فعال بود.
۳) هر یک از افراد خانواده در چارچوب تغییر مورد نظر خود را تطبیق می دهد.
● جمع بندی یک رابطه:
همان طور که اتومبیل خود را نزد تعمیرکار می برید، باید از رابطه خود هم مراقبت به عمل آورید. کنترل دایمی ارتباط موجب حل راحت تر مشکلات و اختلافات احتمالی می شود. به این ترتیب موفق می شوید هر روز کاملا آگاهانه برای همسر خود وقت بگذارید. از او بپرسید که روز خود را چگونه گذرانده است و به چه فکر می کند. ارتباط مانند یک باغچه است. باید از آن مراقبت کرد، در غیر این صورت پژمرده می شود.
● ارتباطی تازه و شاداب
راز داشتن ارتباط خوب و دراز مدت این است که دایم به آن رسیدگی کنید. به این ترتیب موفق می شوید؛ گاهی اوقات او را به طرز مطبوعاتی غافلگیر کنید. به پیک نیک بروید، تا جایی که امکان دارد با هم بخندید. اتفاقاتی را به خاطر بیاورید که هر دو در آن ها نقش داشته اید. در برخی موارد موضوعات کوچک را همواره رعایت کنید. بعضی از این مسایل همیشه ثابت مانند لنگری هستند که کشتی احساسات را در دریای توفان نگه می دارند و شما را به آرامش می رسانند.
● پابه پای آرامش
باید کاملا آگاهانه قواعد را رعایت کنید، زیرا زمانی می رسد که شما به زندگی روزمره خود بر می گردید. به این ترتیب موفق می شوید؛ این هنر بزرگی است که هویت همسر خود را بپذیرید و به آن احترام بگذارید و در عین حال خود را هم فراموش کنید. به ایده آل های خود وفادار بمانید و ارتباط خود را با دوستانتان قطع نکنید.

روزنامه جوان