X
تبلیغات
رایتل
خطرناکترین نوع چاقی  چاپ
تاریخ : چهارشنبه 4 اسفند‌ماه سال 1389

دریافت انرژی بیش از حد نیاز موجب چاقی می شود و افزایش وزن و چاقی یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است

دریافت انرژی بیش از حد نیاز موجب چاقی می شود و افزایش وزن و چاقی یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است.

دکتر زهرا عبداللهی معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با خبرنگار وب دا با بیان این که افزایش وزن سبب افزایش کار قلب می‌شود اظهار داشت: فشارخون بر اثر وزن اضافی، بالا می‌رود و ممکن است میزان کلسترول بد و تری‌گلیسیرید نیز افزایش یابد.

وی افزود: خطرناکترین نوع چاقی تجمع چربی در ناحیه شکم است که اندازه دور کمر بیش از 102 سانتیمتردر آقایان و بیش از 88 سانتیمتر در خانم ها پرخطر محسوب می شود. باید اندازه دور کمر آقایان به کمتر از 94 و در خانم ها به کمتر از 80 سانتیمتر رسانده شود.

دکتر عبداللهی تصریح کرد: افرادی که چربی اضافی در بدن به خصوص در ناحیه شکمی دارند، برای ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی مستعدترند حتی اگر هیچ کدام از عوامل خطر دیگر در آنها وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به این که  مصرف بیش از حد هرگونه روغن میتواند باعث چاقی شود تاکید کرد: کاهش وزن در افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند موجب کاهش کلسترول بد و همچنین کاهش فشار خون می شود.

معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه بهترین راه برای دستیابی به وزن دلخواه را داشتن رژیم غذایی کامل و سالم دانست و خاطرنشان کرد: بهترین روش کاهش وزن کاهش دریافت مواد قندی و چربی است و روغن ماهی، زیتون و مغزها ازمنابع خوب روغن هستند ولی نباید بیشتر از نیاز مصرف شوند چون باعث چاقی می شوند.سایت وزارت بهداشت