X
تبلیغات
رایتل
افسرده نباش ،ورزش کن  چاپ
تاریخ : چهارشنبه 20 بهمن‌ماه سال 1389

زندگی ماشینی و پیشرفت تکنولوژی باعث شده است، کارها آسان‌تر و در زمان کوتاه‌تری انجام شوند.
از طرف دیگر کم‌تحرکی و عدم فعالیت بدنی ناشی از این نوع زندگی، مشکلات و خطرات عمده‌ای را برای سلامت انسان ایجاد کرده است.

زندگی ماشینی و پیشرفت تکنولوژی باعث شده است، کارها آسان‌تر و در زمان کوتاه‌تری انجام شوند.
از طرف دیگر کم‌تحرکی و عدم فعالیت بدنی ناشی از این نوع زندگی، مشکلات و خطرات عمده‌ای را برای سلامت انسان ایجاد کرده است. اگر بدانیم که این عدم فعالیت جسمانی چگونه می‌تواند سلامت ما را تهدید کند، قطعاً علاج واقعه را قبل از وقوع و پیشگیری را بهتر از درمان خواهیم دانست.
▪ ورزش و بیماری‌های قلبی: فعالیت بدنی با کنترل فشار خون، تنظیم سطح کلسترول خون (افزایش سطح کلسترول خوب و کاهش مختصر سطح کلسترول بد) و همچنین پایین آوردن سطح تری‌گلیسیرید به خوبی از تاثیر منفی عوامل ذکر شده می‌کاهد.
از طرفی تقویت عضلات قلب نیز مانند هر عضله دیگر بر عملکرد بهتر آن تاثیر گذاشته، می‌تواند همان میزان کار را با فشار کمتری انجام دهد.
▪ ورزش و جلوگیری از سرطان: مطالعات اخیر نشان داده است که ورزش منظم (با شدت و مدت متوسط) می‌تواند مانع بروز برخی سرطان‌ها باشد. برای مثال احتمال بروز سرطان روده بزرگ و سینه را کمتر می‌کند!
▪ ورزش و دیابت نوع دوم: فعالیت‌ بدنی با بالا بردن سطح ورودی گلوکز به سلول، به بدن امکان می‌دهد از ذخایر غذایی، بهتر و بیشتر استفاده کند و از این طریق قند خون پایین‌تر می‌آید. در این دسته از بیماران سلول‌ها نسبت به انسولین مقاومت نشان داده و حتی با وجود ترشح میزان کافی انسولین در اثر مقاومت مذکور سطح قند خون بالا می‌ماند. این گروه از افراد با انجام ورزش و حرکات منظم بدنی می‌توانند با امکان مصرف قند توسط سلول‌ها، کاهش قند خون را ایجاد کنند. ورزش همچنین مانع بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی که مشکل رایج و عمده مرگ و میر در میان دیابتی‌هاست می‌شود. (بیش از ۸۰ درصد بیماران قندی در اثر نوعی بیماری قلبی ـ عروقی جان خود را از دست می‌دهند.)
همچنین ورزش از طریق کنترل وزن و پایین آوردن سطح چربی خون به بدن کمک می‌کند.
▪ ورزش و چاقی: چاقی و اضافه وزن، خود به تنهایی می‌تواند باعث بروز مشکلات عمده‌ای همچون بیماری قلبی، حملات مغزی، تصلب شرائین و... باشد و ورزش دشمن چاقی است.
ورزش و سیستم ایمنی بدن: تحقیقات متعدد نشان داده است که ورزش منظم و با شدت متوسط مانع فعالیت ویروس‌های سرماخوردگی می‌شود و به عبارتی کسانی‌که به طور معمول ورزش را بخش مهمی از زندگی خود در نظر گرفته‌اند کمتر دچار سرماخوردگی می‌شوند.
دسته‌ای دیگر از تحقیقات نیز نشان داده‌اند که ورزشکاران شرکت‌کننده در مسابقات دوی ماراتن پس از پایان این رقابت‌ها بیشتر مبتلا به سرماخوردگی شده‌اند. تاکنون تحقیقات علت مشخص و قابل قبولی در مورد گروه اول نشان نداده اما مشخص کرده است که علت بروز سرماخوردگی در بین دوندگان ماراتن، بیش‌تمرینی و صدمه خوردن به فیبرهای عضلانی و همچنین افزایش ترشح هورمون استرس است. تحقیقات نشان می‌دهد که ترشح بیش از حد این هورمون روی سیستم ایمنی تاثیر منفی گذاشته، توانایی آن برای مقابله با سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. آنچه تاکنون به خوبی مشخص شده است رابطه افزایش تعداد گلبول‌های سفید پس از ورزش و بالا رفتن توان سیستم ایمنی است.
مطالعات دیگر نیز نشان داده است که تعداد سلول‌های CO۴ در بیماران مبتلا به ایدز پس از ورزش بالاتر می‌رود و سیستم ایمنی این افراد بهتر در مقابل میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا واکنش نشان می‌دهد.
▪ آرتریت روماتوئید: ورزش و فعالیت بدنی باعث افزایش قدرت عضلات و بهتر شدن ساختار و عملکرد مفاصل می‌شود و برخلاف برخی پندارهای نادرست، هیچ ارتباطی بین فعالیت بدنی مناسب و حساب‌شده با آسیب و التهاب مفاصل وجود ندارد.
آرتریت روماتوئید (RA) که یکی از انواع بیماری‌های مربوط به مفاصل است با ورزش و فعالیت بدنی به طور موثری کنترل می‌شود.

روزنامه تهران امروز