X
تبلیغات
رایتل
گیاه بابا آدم و کاهش قند خون  چاپ
تاریخ : شنبه 16 بهمن‌ماه سال 1389

لیگنین استخراجی از گیاه باباآدم دارای خاصیت ضد دیابتی، ضد کلسترول خون و پایین آورنده قند خون است.

 لیگنین استخراجی از گیاه باباآدم دارای خاصیت ضد دیابتی، ضد کلسترول خون و پایین آورنده قند خون است.

دکتر علی فانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به این که این گیاه علفی و خودرو با نام علمی(ArctiumLappa) به صورت وحشی در دشت‌ها و نواحی مرطوب سایه‌دار و در برخی ارتفاعات می‌روید، افزود: در طب سنتی، ریشه گیاه بابا آدم دارای اثر تصفیه کننده خون، زیاد کننده ترشحات صفرا و ادرار آور ذکر شده است.

وی با بیان این‌که این گیاه در باغ‌ها و مزارع نیز به فراوانی یافت می‌شود، ادامه داد: همچنین ریشه این گیاه از قدیم در رفع بیماری‌های نقرس، رماتیسم، رفع عوارض سیفیلیس و امراض جلدی مورد استفاده بوده است.

فانی اظهار کرد: ریشه این گیاه در درمان ضایعات پوستی مانند جوش‌ها، آکنه و عوارض بیماری‌های عفونی از قبیل سرخک، آبله، زخم ها و سوختگی ها مفید است.

به گفته وی اثر اتانولی عصاره ریشه گیاه بر ترمیم زخم معده مورد تایید قرارگرفته است.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد با ذکر این‌که باباآدم دارای خاصیت ضدحساسیت، ضدالتهاب، ضدسرفه و ضدگلو درد است توضیح داد: ماده آرکتین موجود در گیاه موجب تقویت رشد عضلانی در نتیجه افزایش ساخت پروتئین در این سلول‌ها می‌شود.

فانی با ذکر این‌که برگ این گیاه دارای خاصیت ضد عوامل بیماری زاست، ادامه داد: عصاره برگ گیاه دارای خاصیت ضد میکروبی علیه باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی و همچنین دارای خاصیت ضد قارچی علیه کاندیدا آلکبیکانس است.

به گفته وی این گیاه برای درمان بیماری‌های تنفسی و عفونت‌های ریوی در طب دامپزشکی نیز استفاده می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد اظهار کرد: الیگوساکارید استخراجی از این گیاه با نام BFO بر علیه ویروس موزائیک توتون موثر بوده و سبب ایجاد مقاومت گیاه علیه این بیماری شده است.

وی با اشاره به این‌که بیشترین خواص این گیاه در برگ و ریشه گیاه است، توضیح داد: ریشه بابا آدم دارای کربوهیدراتی با نام اینولین و گلیکوزیدهای آرکتین، آرکتیژین، لاپین، لاپینین و رزین‌های مختلف با خواص بیولوژیک و دارویی است.

فانی در خصوص ترکیبات موجود در این گیاه، بیان کرد: از برگ گیاه ماده‌ای به نام آرکتیوپیکرین و اکسیدازهای فعال مختلفی جدا شده و همچنین این بخش از گیاه دارای 18 درصد روغن زرد رنگ تلخ مزه حاوی اسیدهای چرب است.

وی در خصوص شکل ظاهری این گیاه گفت: باباآدم دارای برگ‌هایی بزرگتر از برگ‌های کاهو و کلم دارای گل‌های ارغوانی است و هنگام عبور حیوانات همراه با پشم و موی آنها پراکنده می‌شود.

سایت پزشکان ایرانی