X
تبلیغات
رایتل
خواص نعناع  چاپ
تاریخ : شنبه 2 بهمن‌ماه سال 1389

دوستان عزیز وبلاگ دو ساله شد. 

خواص نعناع 

. نعناع از نظر طب قدیم ایران نسبتاً گرم و خشک است و از نظر خواص داروئی از پونه قوی‌تر است‌. از نعناع اسانس‌، روغن و تنطور تهیه می‌کنند که مصارف طبی مختلفی دارد.
۲. نعناع باد‌شکن است و گاز معده و روده را از بین می‌برد

۱. نعناع از نظر طب قدیم ایران نسبتاً گرم و خشک است و از نظر خواص داروئی از پونه قوی‌تر است‌. از نعناع اسانس‌، روغن و تنطور تهیه می‌کنند که مصارف طبی مختلفی دارد.
۲. نعناع باد‌شکن است و گاز معده و روده را از بین می‌برد.
۳. نعناع تقویت‌کننده معده وبدن است.
۵. یک فنجان چای گرم نعناع سینه را آرام می‌کند.
۶. نعناع مسکن‌، ‌آرام بخش و قاعده‌آور است.
۷. استفاده از نعناع درد شکم را برطرف می‌کند.
۸. نعناع درمان سرماخوردگی و آنفوانزا می‌باشد.
۹. نعناع ناراحتی‌های عصبی را برطرف می‌کند.
۱۰. برای تسکین درد دندان نعناع را دردهان گذاشته و بجوید.
.
۱۲. کمپرس نعناع درد سینه و پهلو را از بین می‌برد.
۱۳. نعناع کرم‌های روده و معده را می‌کشد.
۱۴. برای از بین بردن سکسکه و دل به‌هم‌خوردگی و استفراغ نعناع را با انار ترش بخورید.
۱۵. نعناع ادرار را زیاد می‌کند.
۱۶. برای رفع قولنح و دردهای روده و معده و هضم نشدن غذا چای نعناع بنوشید.
۱۷. برای از بین بردن گلو درد چای نعناع غرغره کنید.
۱۸. نعناع معرق است بنابراین تب را پائین می آورد.
۱۹. در هنگام سرماخوردگی بینی را با چای نعناع بشوئید.
۲۰. یکی از فرآورده‌های نعناع اسانس نعناع است که از تقطیر برگ و سرشاخه‌های گل‌دار نعناع تحت اثر بخار آب تهیه می‌شود و دارای ۵۰% تا ۷۰ % منتول می‌. اسانس نعناع که در کشور انگلستان تهیه می‌شود شهرت خاصی دارد. این اسانس به‌عنوان تقویت‌کننده معده بادشکن، ضد عفونی کننده، ‌رفع دل‌پیچه بچه‌ها و اسهال به‌کار می‌رود. برای استفاده از اسانس نعناع کافی است که مقدار یک تا سه قطره آن را با یک لیوان آب و یا نوشابه مخلوط کرده و بنوشید.
۲۱. اسانس نعناع را نباید به مقدر زیاد برای کودکان و نوزادان استفاده کرد زیرا روی حرکات تنفسی و قلب اثر گذاشته و ممکن است که خطرناک باشد.
۲۲. اگر اسانس نعناع به مقدار زیاد مصرف شود فشار خون را بالا برده و موجب حالت تهوع، استفراغ و درد معده میشود.
۲۳. برای رفع سردردهای میگرنی می‌توان از اسانس نعناع ۳گرم، روغن زیتون ۲ گرم، لانولین ۵ گرم پمادی تهیه کرد و در نقطه‌ای که درد می‌کند بمالید.
۲۴. برای ضد عفونی کردن بینی محلولی از اسانس نعناع ۱ گرم و روغن بادام شیرین ۴۰ گرم تهیه کرده و به مقدار پنج قطره در هر سوراخ بینی بچکانید
۲۵. اگر بدن شما خارش دارد مقدار ۲ گرم اسانس نعناع را در ۵۰ گرم وازلین ریخته، خوب با هم مخلوط کرده و در محل خارش بمالید. اگر از بیماری رماتیسم و آرتروز رنج می‌برید از روغن نعناع استفاده کنید طرز استفاده از آن به این صورت است که ۲ قطره روغن نعناع را با یک قاشق سوپخوری روغن بادام مخلوط کرده و محل‌های دردناک را با آن ماساژ دهید.
۲۶. برای رفع سردرد از کمپرس نعناع استفاده کنید بدین ترتیب که ۱۰قطره روغن نعناع را با یک لیوان آب سرد مخلوط کرده و در یک کاسه بریزید سپس یک پارچه که به اندازه پیشانی باشد در آن فرو برده آب اضافی آن را بگیرید و روی پیشانی و شقیقه‌ها بگذارید تا سردرد برطرف شود.
۲۷. نعناع بهترین دوست کبد است. کبد را تمیز کرده و صفرا را رقیق می‌کند و کلسترول خون را پائین می‌آورد. برای این مورد چای نعناع را قبل از غذا بنوشید.
۲۸. نعناع با تمام خواصی که گفته شد اگر زیاد مصرف شود سیستم گوارشی را تحریک می‌کند اگر شما دو تا سه فنجان چای نعناع در روز بنوشید بهتر است که بعد از دو هفته چند روزی آن را قطع کرده و دوباره شروع کنید.