X
تبلیغات
رایتل
مسیر خوشبختی  چاپ
تاریخ : پنج‌شنبه 30 دی‌ماه سال 1389

این مقاله می تواند راهگشای خوبی برای شما عزیزان باشد تا در مسیری قرار بگیرید که شیرینی زندگی و طعم خوشبختی را احساس کنید زیرا راز و رمز زندگی بهتر در آگاهی خلاصه می شود و زیبایی زندگی در حرکت و تلاش است. با افراد با تجربه دیدگاهمان را نسبت به زندگی تغییر دهیم و نگرشمان را بهتر و زیباتر سازیم و احساس کنیم که برای مشکلاتمان راه حل بسیاری داریم. با مواردی که توصیه می شود می توانیم در جهت بهتر بودن و بهتر زیستن بیشتر گام برداریم .

این مقاله می تواند راهگشای خوبی برای شما عزیزان باشد تا در مسیری قرار بگیرید که شیرینی زندگی و طعم خوشبختی را احساس کنید زیرا راز و رمز زندگی بهتر در آگاهی خلاصه می شود و زیبایی زندگی در حرکت و تلاش است. با افراد با تجربه دیدگاهمان را نسبت به زندگی تغییر دهیم و نگرشمان را بهتر و زیباتر سازیم و احساس کنیم که برای مشکلاتمان راه حل بسیاری داریم. با مواردی که توصیه می شود می توانیم در جهت بهتر بودن و بهتر زیستن بیشتر گام برداریم .
۱) به کویر و خشکی هایش و به جنگل و سرسبزی اش بنگرید کدام را می پسندید به سراغ خود بروید و خود را بارور سازید تا سرسبز و شاد زندگی کنید.
۲) قدر لحظات خود را بدانید و نگذارید عمرتان به بطالت سپری گردد دیری نخواهد گذشت که پیری از راه می رسد .
۳) اجازه ندهید افکار منفی به سراغتان بیاید. خداوند آنقدر زیبائی در اختیار ما گذاشته که بتوانیم پیوسته از آنها لذت ببریم. اگر محیط خانه برایتان خسته کننده است به اطراف خانه یا به پارک بروید. زیبایی منظره ها شما را مشغول خواهد کرد و یاری رسان تفکر شما خواهد بود.
۴) غرور و جهالت خویش را با آگاهی و علم از بین ببرید و به همنوع خود یاری رسانید .
۵) بهترین شیوه آن است که انسان معتدل زندگی کند و در هیچ کاری زیاده روی نکند تا خندان و شاد باشد .
۶) نباید زندگی را زیاد سخت گرفت باید سعی کنیم در طول روز حداقل چندین بار بخندیم و شاد باشیم .
۷) مواظب کلماتی که بر زبان جاری می کنید باشید چون این کلمات بر سلامتی یا کسالت شما تاثیرگذار هستند. از عباراتی مانند (من نمی توانم ـ از زندگی خسته شده ام و...) بپرهیزید.
۸) هیچ وقت در زندگی توقف نکنید راکد نباشید مگر نمی خواهید شاداب و خوب زندگی کنید پس حرکت کنید زیرا هر چیر تا در حال حرکت است زیباست و چرخ اقتصاد کشور و جامعه به گردش می افتد.
۹) اجازه ندهید مسائل و مشکلاتی که دارید شما را از پای درآورد . به مشکلاتتان کلی فکر نکنید. آنها را دسته بندی کرده و یکی پس از دیگری بر آنها غلبه کنید.
۱۰) به کوهها و درختان و دریا و آسمان و دیگر آفریده های هستی بنگریم . ما در این جهان هستی ذره ای بیش نیستیم بیائیم زندگی و مشکلاتش را ساده تر بگیریم . اشتباهات دیگران را ببخشیم تا زندگی زیباتر شود.
۱۱) دنیا محل آزمایش است و روز آخرت فرا خواهد رسید . ما همه با شرایط مساوی خلق نشده ایم یکی زیباست و یکی زشت یکی پولدار و دیگری فقیر یکی سالم و دیگری معلول . پس همه چیز به دنیا محدود نمی شود و در دنیا پایان نمی پذیرد.
۱۲) به هنر اهمیت دهید . اگر یک اثر هنری را دیدید با دقت به آن بنگرید تا روح و جسمتان تاثیر بگذارد .
۱۳) هیچ گاه محبت و احترام به دیگران را فراموش نکنید . اجازه ندهید مقام و پول و شهرت شما را مغرور کند .
۱۴) عزیزان چه حسی به شما دست می دهد وقتی به خشکی می نگرید به خود باز گردید و خود را باور کنید تا سرسبز باقی بمانید .
۱۵) لحظات همه متعلق به خداست . سعی کنید از زیبائی و طراوت صبح استفاده کنید . نسیم و آرامش صبحگاهی و صدای پرندگان نشاط در شما به وجود می آورد و می توانید از زندگی لذت ببرید.
۱۶) پستی و بلندیهای زمین را ببینید و زندگی خودتان را با پستی و بلندی هایش بخواهید و دوست داشته باشید .
۱۷) زیبایی زندگی در آرامش است . وقتی که عجله می کنیم هیچ چیز مفهوم واقعی اش را ندارد .
۱۸) آرزوهایتان را محدود کنید و به اندازه ظرفیت و توان خود بخواهید تا نتیجه بهتری نیز بگیرید . اینگونه اعتماد به نفستان نیز قوی تر خواهد شد.
۱۹) همواره بگوئید من خوشبختم من خوشبختم من خوشبختم که به کتاب و روزنامه و ... رو آورده ام . زیرا اینها روزنه و مسیر خوشبختی است .
۲۰) نظافت بر روح و روانتان تاثیرگذار است به طور مرتب و هفته ای چند بار دوش بگیرید تا هیچ گاه کسل و پژمرده نشوید . اتاق و محل زندگی و وسیله نقلیه تان را تمیز نگه دارید تا بر روح و روانتان تاثیرگذار باشد.
۲۱) هرگز به فکر انتقام نباشید چون خودتان آسیب می بینید .
۲۲) همنوعان خود را ببخشید زیرا انسان با تمام علم و آگاهیش می تواند اشتباه کند . آنها را ببخشید تا خود بهتر زندگی کنید.
۲۳) در زندگی و در کارهایمان نظم و ترتیب داشته باشیم زیرا یکی از دلایل عمده در پیشرفت زندگی می باشد .
۲۴) قصد و هدف تان این باشد که به دیگران خوبی کنید . مطمئن باشید که ثمره خوب آن را خواهید دید .
۲۵) اگر هدف تان خوشبختی است فقط با ثروتمند شدن به آن نخواهید رسید باید آرامش قلبی نیز داشته باشید . ایمان به خدا، خواندن قرآن و نماز این آرامش را به شما خواهد داد.
۲۶) هر لحظه ممکن است مسائل و مشکلات به شکلی به سراغمان بیاید اگر علم کافی داشته باشید سرمایه ی پس اندازه شده در ذهنتان به سراغتان خواهد آمد. در غیر این صورت مشکلات شما را از پا در خواهد آورد.
۲۷) وقتی درد را شناختید بالاخره راه درمان آن را هم خواهید یافت .
۲۸) صبح که از خواب برمی خیزید روزتان را با نشاط آغاز کنید .
۲۹) ثروت فقط پول نیست ما می توانیم با جملات مثبت و با ارزش ذهن خود را باور سازیم .
۳۰) سعی کنیم در زندگی صادق و راستگو باشید این صفت به انسان توان می دهد و او را به تلاش و حرکت وامی دارد . همه به شما اعتماد می کنند و این خود سرمایه ی بزرگ است .
۳۱) ما انسانها خیلی چیزها می دانیم که اگر به آن دانسته ها عمل می کردیم زندگیمان بهتر بود .
۳۲) سعی کنید از زبان حال استفاده کنید و در زمان حال زندگی کنید و از آن لذت ببرید .
گذشته ـ تاریخ است . آینده ـ راز و حال ـ هدیه است .
۳۳) بهتر است مشکلاتمان را تنها با خداوند در میان بگذاریم چون اگر به هرکسی چندبار مسائل و مشکلاتمان را بگوئیم خسته می شود. ولی خداوند همیشه ما را با آغوش باز می پذیرد.
۳۴) اساس زندگیمان را برپایه ی مثبت اندیشی قرار دهیم . و تا آنجا که امکان دارد منفی فکر نکنیم .
۳۵) ما باید بیاموزیم و پیوسته شکرگذار باشیم هیچ وقت گله نکنیم . باید بدانیم که شرایط یک نواخت خسته کننده است . با صبر و علم و بردباری شرایط را تغییر دهیم و به جای گله و ناله مصمم پیش برویم و کاری را انجام دهیم تا شرایط بهتر شود.
۳۶) از بزرگترین سرمایه که عقل است به بهترین نحو استفاده کنیم و آن را در مسیر خوشبختی به کار گیریم .
۳۷) سعی کنیم از کنار بعضی از لغات که ممکن است بشنویم و یا در جایی به آنها برخوریم بی تفاوت نگذریم . مانند عقل و تفکر و تدبر و مشورت . که اگر به این واژه ها توجه شود زندگیمان را متحول می کنند. این سرمایه قابل دیدن نیست ولی راهگشای اصلی مسائل می باشد.
۳۸) مهم این است که از لحظه لحظه عمرمان بهره ببریم و مانند رودخانه ای در حرکت باشیم.
۳۹) زندگی در آپارتمان خلاصه نمی شود به طبیعت بروید . از دیدن گیاهان سبز گلها و پرندگان لذت ببرید .
۴۰) به زندگی و محیط اطراف تان نظم بدهید. اجازه ندهید بی نظمی در زندگی تان مشاهده شود. نظم تاثیر مثبت زیادی در زندگی تان می گذارد.
۴۱) وقتی کاری انجام می دهید سعی کنید تمام حواستان به آن کار متمرکز شود .
۴۲) ما انسانها به آرامش نیاز داریم باید هفته ای یکی دوبار به محیطی آرام و شاید سرسبز برویم در آنجا قدم بزنیم و آرام گیریم .
۴۳) اغلب انسانها قدر و ارزش واقعی خود را درک نکرده اند. بعضی مواقع برای چیزهای اندک عزت خود را زیر پا می گذارند و خود را خوار می کنند. اگر به خویشتن بپردازیم و از سرمایه ای که خدا در اختیارمان گذاشته استفاده کنیم. سربلند و بی نیاز زندگی خواهیم کرد.
۴۴) ببینید با چه کسی در رابطه اید و نشست و برخاست می کنید چون در زندگی و آینده تان تاثیر مستقیم دارد .
۴۵) زلالی و تازه بودن آب به جاری بودنش بستگی دارد. شما هم مثل آب در حرکت و تلاش باشید تا زلال و پاک بمانید .
۴۶) قدر عالمان و دانشمندان را بدانید و به آنها احترام بگذارید تا دعایشان بدرقه راه تان باشد .
۴۷) وقتی با دقت به طبیعت و موجودات نگاه می کنیم و در می یابیم که هر یک فایده ای دارند. ما هم جزیی از این عالم هستیم پس بیایید مفید باشیم .
۴۸) اگر آرزوهای تان به قصد و نیت الهی باشد مطمئن باشید زودتر برآورده خواهد شد .
۴۹) باید حسادت را دور بریزید تا متواضع و فروتن شوید .
۵۰) در انجام کارهایتان شتاب زده عمل نکنید چون شتاب زدگی لذت زندگی را از بین می برد .
۵۱) سلامتی و آرامش قلبی خود را در قرآن جستجو کنید . زیرا توصیه قرآن صبر ،تقوا،غیبت نکردن، دروغ نگفتن، امانت دار بودن و... است .
۵۲) سعی کنید در مسیر زندگی هدف دار باشید . هیچ گاه نیروی خود را بیهوده صرف نکنید. وقتی هدف مشخص شد به سوی آن حرکت کنید. تمام جوانب را مطالعه کنید و با افرادی که در این مسیر حرکت می کنند ارتباط برقرار کنند.
۵۳) دو چیز را سریع فراموش کنید :
الف) از کسی بدی دیدید.
ب) اگر به کسی خوبی کردید.
با این دو جمله از رنج و نفرت آزاد می شویم کینه به دل نمی گیریم متوقع نمی شویم و بهتر زندگی می کنیم .
۵۴) سعی کنید به سفر بروید و عظمت عالم هستی را درک کنید و آن وقت می فهمید که در مقابل این عالم هیچ هستید. شاید متوجه شوید و زندگیتان بهتر شود.
۵۵) باید بدانیم که نمی توانیم از همه بدتر باشیم و نباید مرتب زندگی مان را با دیگران مقایسه کنیم باید ضمن تلاش احساس رضایت را در خود زنده کنیم .
۵۶) برای بهتر زندگی کردن باید علم و آگاهی داشت و زمانی علم را بدست می آوریم که جستجوگر و اهل مطالعه باشیم .
۵۷) بزرگترین خطر در دوران جوانی بیکاری و تنبلی است از آن بپرهیزید .
۵۸) با خودتان خلوت کنید که آیا قدر این همه نعمتهایی که خدا به ما عطا کرده را می دانیم
۵۹) درست است که توکل مان به خداست و روزی دهنده اوست اما باید برای رفاه و آسایش مان تلاش کنیم تا خوب زندگی کنیم .


منبع: روزنامه جمهوری اسلامی