X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
آلودگی هوا و اثرات منفی آن  چاپ
تاریخ : سه‌شنبه 23 آذر‌ماه سال 1389

آلودگی هوا عامل موثر در بروز بیماری‌های جسمی و روانی

راههای کاهش آلودگی هوا:

جلوگیری از تردد وسایط نقلیه دودزا و فرسوده.

استفاده از وسایط نقلیه عمومی و گازسوز کردن آنها.

تغییر در نوع سوخت و فرآیند صنایع.

عدم استعمال دخانیات.

ایجاد فضای سبز.

آموزش ومشارکت عمومی مردم.

آلودگی هوا عامل موثر در بروز بیماری‌های جسمی و روانی

راههای کاهش آلودگی هوا:

جلوگیری از تردد وسایط نقلیه دودزا و فرسوده.

استفاده از وسایط نقلیه عمومی و گازسوز کردن آنها.

تغییر در نوع سوخت و فرآیند صنایع.

عدم استعمال دخانیات.

ایجاد فضای سبز.

آموزش ومشارکت عمومی مردم.

آلودگی هوا مرز نمی‌شناسد:

آلودگی هوا موجب ایجاد بارانهای اسیدی، تغییر کیفیت خاک های زراعی و اسیدی شدن آنها، تخریب جنگلها، مراتع، پدیده گلخانه‌ای و گرم شدن کره خاکی می‌شود.

اثرات O3 بر سلامتی:

این گاز یک آلاینده ثانویه است و محرک دستگاه تنفسی بوده و غلظت زیاد آن باعث خونریزی و تورم شش می‌شود. تغییر ازن در هوا باعث تاثیر اشعه خورشید به انسان می‌شود و نهایتاً موجب افزایش سرطان پوست می‌شود. تماس حیوانات با مقادیر زیاد گاز ازن عوامل اختلالات ریوی و سرطان های جلدی را فراهم می‌کند. با افزایش میزان ازن آسم شدیدتر شده و افراد آسمی دچار حملات تنفسی می‌شوند. هم‌چنین این آلاینده موجب افزایش عفونت های تنفسی می‌شود.

آیا می‌دانید؟

کاربرد بی‌رویه وسایط نقلیه موتوری به خصوص وسایط نقلیه شخصی و دارای نقص فنی و دودزا، استفاده از موتورسیکلت های دو زمانه، مصرف سوخت های نامناسب در وسایل خانگی و صنعتی، عدم توجه به رفع معایب فنی ماشین ها و دستگاه های مصرف کننده سوخت، توجه ناکافی به تهویه در محیط های کار و مسکونی و به کارگیری وسیله‌های گرمایی و پخت و پز فاقد دودکش در منازل موجب ایجاد آلودگی هوا در محیطهای بسته و باز می‌گردند که نهایتاً منجر به بروز بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آنها می‌شود.

آیا می‌دانید؟

در اثر استنشاق آلاینده‌ها عوارض اولیه‌ای مثل سردرد، سرگیجه، تهوع، اختلال در دید، اختلال در اکسیژن‌رسانی به بافت های بدن و کاهش حافظه در کودکان ایجاد می‌شود و سپس عوارض ثانویه‌ای همچون آسم، برونشیت، سرطان و سکته‌های قلبی بروز می‌کند.

مهمترین آلاینده‌های هوا که تأثیرات سوء زیادی بر محیط وارد می‌کنند:

اکسیدهای نیتروژن NOX.

آمونیاک NH3.

دی اکسید گوگرد SO2.

منوکسید کربن CO.

ازن O3.

مواد فرار آلی.

سرب .pb

کلر و فلور و کربن.

ذرات معلق.

هیدروکربن ها.

اثرات CO بر سلامتی:

منبع اصلی CO احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه موتوری و همچنین فعالیت های صنعتی و احتراق در دستگاه‌های حرارتی و سوختن زباله است. میل ترکیبی این گاز با هموگلوبین خون حدود 200 برابر بیشتر از میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن است و مقادیر کمی از این گاز قادر است مقادیر زیادی از هموگلوبین را به کربوکسی هموگلوبین که یک ترکیب پایدار است تبدیل نماید.

علائم مسمومیت با گاز CO شامل: کاهش تیزبینی و تیزهوشی، سردردهای خفیف، تهوع، تیرگی دید، ضربان سریع قلب و در نهایت مرگ می‌باشد.

اثرات SO2 بر سلامتی:

تنفس مقادیر کمی از SO2 باعث افزایش ضربان قلب و سرعت حرکات تنفسی می‌شود. این گاز می‌تواند سنتز DNA را مختل و از رشد برخی از گلبولهای سفید (لنفوسیتها) جلوگیری نماید و در نتیجه به حالت دفاعی بدن آسیب برساند. در ضمن این گاز در دستگاه تنفسی انسان اثرات سوئی را نظیر سرطان های ریه، آسم، بیماری های تنفسی و ... ایجاد می‌کند.

توجه:

تحقیقات ثابت کرده‌اند که 70% آلودگی هوا ناشی از وسایط نقلیه می‌باشد که می‌توانند در تولید 60% سرب و 60% منوکسید کربن، 30% اکسیدهای نیتروژن و 50% هیدورکربها نقش داشته باشند.

استنشاق هوای آلوده به سرب علاوه بر کم‌هوشی و کندذهنی در کودکان منجر به اختلالات جنینی و مشکلات ریوی می‌شود.

به هنگام افزایش آلودگی هوا در محیط های باز:

کودکان و سالمندان از تردد در مناطق مرکزی و پرترافیک شهر خودداری نمایند.

کودکان، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری تنفسی و قلبی، عروقی فعالیت در فضای باز را کاهش دهند.

استفاده از ماسک حفاظتی استاندارد برای بیماران تنفسی و افراد حساس ضرورت دارد.

از تردد با وسایط نقلیه شخصی به خصوص در مناطق پرترافیک که موجب افزایش آلودگی هوا می‌شود خودداری شود.

آیا می‌دانید که:

یک انسان در شبانه‌روز تقریباً 16 کیلوگرم هوا تنفس می‌کند.

یک انسان تقریباً 5 هفته بدون غذا و 5 روز بدون آب زندگی می‌کند اما بدون هوا بیش از چند دقیقه قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

یک اتومبیل قدیمی در هر کیلومتر به طور متوسط سی‌گرم CO تولید می‌کند که برای از بین بردن اثر منفی آن به حدود 2 میلیون لیتر هوا نیاز است و این مقدار هوایی است که دویست انسان بالغ در یک شبانه‌روز به آن نیازمند هستند.   سایت وزارت بهداشت