NLP چیست؟  چاپ
تاریخ : دوشنبه 3 اسفند‌ماه سال 1388

مجلات متعددی با تیتراژ بالا پیرامون این موضوعات چاپ می شود اما کمتر کسی است که بتواند تعریف مشخص و واضحی از NLP ارائه دهد. حتی معمولاً نمی دانند که واژه NLP مخفف عبارت : Neuro Lingustic Programming می باشد.
توضیح NLP در سطور و صفحاتی محدود کار دشواری است. چون این علم بر فرمت های پیچیده ای پایه گذاری شده است، شاید بتوان اینطور گفت که NLP مطالعه قدرت های ذهنی انسان است و به عینیت در آمدن آنها با آموختن تکنیک هایی است که براساس پیش فرض ها و نظریات خاصی است

مجلات متعددی با تیتراژ بالا پیرامون این موضوعات چاپ می شود اما کمتر کسی است که بتواند تعریف مشخص و واضحی از NLP ارائه دهد. حتی معمولاً نمی دانند که واژه NLP مخفف عبارت : Neuro Lingustic Programming می باشد.
توضیح NLP در سطور و صفحاتی محدود کار دشواری است. چون این علم بر فرمت های پیچیده ای پایه گذاری شده است، شاید بتوان اینطور گفت که NLP مطالعه قدرت های ذهنی انسان است و به عینیت در آمدن آنها با آموختن تکنیک هایی است که براساس پیش فرض ها و نظریات خاصی است.
پایه گذار این علم ریچاردبندلر دانشجوی رشته ریاضی یکی از دانشگاه های کالیفرنیا بود که حدود ۳۰ سال پیش این دانش نو را طراحی کرد.او سعی کرد جوابی برای پرسش های تکراری بشر بیابد. پرسش هایی از قبیل اینکه چرا عده ای اندک همیشه شاد- سالم- ثروتمند و موفق هستند و به هر چه اراده می کنند، می رسند و عده ای دیگر هیچ ندارند؟او شروع به بررسی و مقایسه اصول پایه ای رفتار- نوع تفکر- باور و جهان بینی این دو دسته کرد. کم کم محققین و دانشمندان دیگری به این نهضت پیوستند، کسانی که در شناخت و تشخیص نحوه رفتار دیگران، حتی در سطوح ناخودآگاه ذهنشان استاد و صاحب نظر بودند و تفاوت بین برخی از حرکات و رفتارهای ظاهری با نگرش های باطنی را درک می کردند. آنها می دانستند که دیدن و بررسی صفات ظاهری کافی نیست بلکه باید به داخل وجود دیگران نفوذ کنند تا متوجه چرایی اعمال و طرز فکر آنها شوند . نتایج مطالعات و تحقیقات شگفت انگیز بود. آنها به این نتیجه رسیدند که اگر افراد جامعه الگوهای فکری خاص داشته باشند و یکسری نکات را رعایت کنند، حتماً به موفقیت خواهند رسید.
برخی از این نکات عبارتند از:
۱- افزایش اعتماد به نفس با روش هایی خاص
آنها معمولاً عقاید را با مضامین زیر به نویسنده القا می کنند:
«جایی هست که جز تو هیچ کس نمی تواند آن را پر کند .کاری هست که جز تو هیچ کس قادر به انجامش نیست»
۲- برقراری ارتباطات انسانی و اجتماعی سازنده و سالم با دیگران
پیروان NLP بر این عقیده اند که هر آنچه به دیگران دهی، باز خواهی ستاند. به عبارت دیگر، اگر نفرت بورزی، نفرت به تو باز خواهد گشت. اگر عشق ببخشی، عشق خواهی ستاند. اگر انتقاد کنی، انتقاد خواهی شنید. اگر دروغ بگویی، به تو دروغ خواهند گفت و ... .
۳- افزایش دادن قدرت مغزی یا ذهنی
انیشتین می گوید «تصور نیرومندتر از علم است».
به نظر این محققین قوه تخیل در بازی زندگی نقش محوری دارد.آن چیزی که به روشنی و مداوم تصویر شود حتماً به دست خواهد آمد. تصورات، تخیلات و تلقینات بر ذهن نیمه هوشیار اثر می گذارد و مو به مو در صحنه زندگی ظاهر می شود.
۴- کسب و نگهداری سلامت، ثروت و شادکامی
گویند : نشاط و خوشرویی موجب تقویت اعتماد به نفس و دلپذیرتر شدن زندگی می شود. اگر با لذت زندگی کنی، انوار شادی در اطرافت منتشر خواهد شد و موجب آسانتر و قابل حل شدن مشکلات می شود. همچنین اگر مراقب شادابی جسمی و سلامت خود نباشی، نمی توانی از عواطف خود به درستی بهره مند گردی.
۵- توجه بیشتر به مضامین روحانی و معنوی
طرفداران NLP بر این اعتقادند که اگر به احکام معنویت توجه کنی، خواسته‌هایت برآورده خواهند شد. می گویند؛ خداوند حربه هایی دارد که تو نمی شناسی. اگر در امور به او توکل کنی، راه ها و چاره هایی می اندیشد که تو را حیران خواهند کرد... .
محققین دانش نوین NLP ، الگوی مشخص و هماهنگی از رفتارهای افراد موفق تهیه کردند و اعلام کردند که اگر ما بدانیم دیگران چگونه کارها را به خوبی انجام می‌دهند، ما هم می توانیم نحوه انجام آن را یاد بگیریم، مشروط بر اینکه با دقت و حوصله به نکات ظریف آن هم توجه کنیم.
بنابراین الگو پردازی یا نمونه سازی MODELING پایه علم NLP شد و در پاسخ به این پرسش بنیادی پدید آمد که افراد موفق چه کارهایی انجام داده یا می دهند؟ می توان در سطوح مختلف از معیارهایی که در نظر داریم ، کپی برداری کنیم ولی هر قدر گسترده تر و جامع تر مدل سازی کنیم، کارها کامل تر و به هدف مورد انتظار نزدیک تر است. اگر بخواهید از فردی الگوبرداری کنید که در زمینه های اجتماعی بسیار موفق است، ممکن است به این نتیجه برسید که او اعتماد به نفس بالایی دارد، خوش لباس و مرتب است، نیازی با تأیید دیگران ندارد. از گذشته رهاست. حال را به خاطرآینده از دست نمی دهد. سنتها و آئین های نادرست را می شکند. احساسات بیهوده تقصیر، نگرانی یا ترس ندارد.
خونسرد است. هرگز عصبانی نمی شود. استقلال روانی دارد. بسیار فعال است و از وقتش کمال استفاده را می کند. نسبت به علاقه و رفتارهای دیگران، علاقه و یا در شرایط خاص تساهل نشان می دهد. اگر تنها به برخی از این نکات توجه نکنیم، نهایتاً به آن سطح عالی الگوبرداری که به آن علاقه یا نیاز داریم نمی رسیم.برای رسیدن به اوج موفقیت تنها الگوبرداری از برخی رفتارها و مهارت ها کافی نیست، بلکه باید الگو را کاملاً شناخت. باید اطلاعاتی را درباره نحوه رفتار افراد موفق جمع آوری کرد. در عین حال توجه کرد که درون آنها چه می گذرد. از آنها بپرسید که در شرایط خاص و موقعیت های مخصوص چگونه و درباره چه مسائلی می اندیشند و در این احوال چه کارهایی راانجام می دهند و توجه کنید که آنها در کارهای خود از چه مرحله بندی و استراتژی بهره می برند.
معمولاً افراد موفق، در آغاز یک تصویر جذاب و دقیق از آینده خود داشته اند، آنقدر دقیق و با قدرت، که فرد احساس می‌کند گویی با سیر در زمان به آینده رسیده است. مدام به این تصویر فکر می کند و به این ترتیب خود را تشویق و برای رسیدن به آن هدف ترغیب می‌کنند. ضمناً اگر در مسیر رسیدن به هدف به مانعی برمی خورد، ناامید نمی شود و یا اگر دچار سستی یا اشتباه شود، خود را می بخشد... .